Oblačenje psov v puloverje, plaščke in druga oblačila je pogosto označeno za modno muho, skrbnikom takih psov pa se očita počlovečevanje psa. A ni tako preprosto – nekateri psi plaščke zares potrebujejo.
Obstaja na stotine različnih pasem psov, ki imajo različne tipe dlake in so prilagojeni za bivanje v različnih razmerah. Polarni psi imajo na primer gosto dlako, ki jih ščiti pred zelo nizkimi temperaturami in so precej občutljivi na visoke temperature, psi s krajšo in redkejšo dlako pa so bili ustvarjeni za življenje v toplejšem podnebju. Danes skoraj vse pasme psov najdemo povsod po svetu.
Del odgovorne oskrbe psa je tudi zavedanje, kako dobro je pes prilagojen na podnebje in vremenske razmere, v katerih živi. Mrzle zime so za nekatere pse namreč lahko prav tako nevarne, kot izredno visoke poletne temperature.
Pasji plašček ni modni dodatek
Mraz na pse vpliva podobno kot na ljudi. Tudi psi se lahko podhladijo in zaradi nizkih temperatur zbolijo, pri psih z že obstoječimi zdravstvenimi težavami pa se v mrazu stanje lahko poslabša. Podobno kot ljudje so nekateri psi na mraz občutljivi bolj, drugi manj. To je deloma pogojeno s pasmo, deloma pa s starostjo in zdravstvenim stanjem posameznega psa. Za nekatere pse so pasja oblačila nujna.

Kakovosten plašček pokrije čim več telesa – poleg hrbta še vrat, prsni koš, trebuh in večino sklepov.
Kateri psi potrebujejo plašček?
Goli psi: npr. Xoloitzcuintle, kitajski goli pes, perujski goli pes … Na prvem mestu so gotovo psi, ki nimajo dlake. Take pasme oblačila pogosto potrebujejo tudi v toplejšem delu leta za zaščito pred soncem ali dežjem.
Kratkodlaki psi: greyhoundi, whippeti, galgi in različni drugi hrti, buldogi, bulterierji, vižle, rodezijski grebenarji, weimeranci in ostali psi s kratko dlako.
Majhni psi: čivave, bišoni, mopsi, jazbečarji, kavalir King Charles španjeli, yorkshirski terier, bostonski terier in drugi manjši terierji … skratka vse manjše pasme, im psi, ki imajo krajše noge in so posledično bližje tlom.
Psi brez podlanke in psi, ki imajo sicer dolgo dlako, a jih strižemo: mehkodlaki pšenični terier, koder, portugalski, španski in italijanski vodni pes, coton de tulear …
Mladički: ker slabše uravnavajo svojo telesno temperaturo in še nimajo dobro razvitega imunskega sistema, so na mraz bolj občutljivi kot odrasli psi. Tako plašček pogosto potrebujejo tudi mladički pasem, ki v odrasli dobi ne potrebujejo oblačil.
Bolni in ostareli psi: podobno velja za ostarele in bolne pse z že obremenjenim imunskim sistemom. Mraz lahko njihovo zdravstveno stanje še poslabša, zato je pomembno, da jih ustrezno zaščitimo. Sem spadajo psi z najrazličnejšimi težavami – od srčnih bolnikov in psov s hormonskimi motnjami (npr. bolezni ščitnice) do psov z boleznimi mišic in okostja. Pri slednjih je še toliko bolj pomembno, da plašček pokriva tudi boleče sklepe.
Zelo suhi psi: psi, ki nimajo varovalnega sloja maščobe, se hitreje podhladijo.
Kdaj je treba psa obleči?
Enako kot ljudje tudi psi različno dobro prenašajo nizke temperature. Pomembno vlogo igrata tudi vlaga in veter. Na deževen, vetroven dan bo psa pri istih temperaturah zeblo bolj, kot na sončen dan brez vetra.
Zato na vprašanje »Kdaj pes potrebuje plašček?« ni enotnega odgovora. Tisti psi, ki so na mraz še posebej občutljivi, bodo morda oblačila potrebovali že v hladnejših jutrih proti koncu poletja, drugi pa šele, ko temperature padejo krepko pod ničlo. Nekateri psi oblačil sploh ne potrebujejo, drugi jih potrebujejo samo za zaščito pred dežjem. Če ga zavarujemo z dežnim plaščkom, se bo namreč na sprehod v slabem vremenu z veseljem odpravil tudi marsikateri pes, ki dežja sicer ne mara.
Na splošno pa velja pravilo, da psa oblečemo takrat, ko tudi mi potrebujemo toplo jakno in najkasneje takrat, ko oblečemo zimsko bundo.

Pasji plašček ne potrebuje dodatkov kot so kapuce, cofi in drugi okraski. Plašček naj bo čim lažji, naj se lepo prilega telesu, hkrati pa mora biti dovolj topel in ne sme ovirati gibanja psa.
Kako izbrati pasji plašček?
Kot pri ostali opremi tudi pri plaščkih velja, da se da kupiti marsikaj – žal pogosto neudobnega in neuporabnega. Psi so občutljivi na opremo, ki jo uporabljamo zanje. V neudobnih oblačilih jim lahko postane neprijetno, kar se lahko kaže na različne načine: pes ne želi hoditi, se izmika, ko mu poskusimo obleči plašček, zaradi neprimernih oblačil se lahko začne napačno gibati, kar lahko na dolgi rok privede tudi do različnih zdravstvenih težav.
Kakovosten pasji plašček:
- Pokrije vrat, prsni koš, trebuh in čim več sklepov: izogibajte se plaščkom, ki pokrivajo le hrbet. Na nizke temperature je namreč najbolj občutljiv spodnji del telesa, torej prsni koš in trebuh, ki je običajno slabše odlakan in hkrati bližje hladnim tlom.
- Nima nepotrebnih dodatkov: kapuce, cofi, vrvice in drugi dodatki so na pasjem plaščku povsem odveč in psa le ovirajo pri gibanju
- Je lahek, tanek, mehek in udoben
- Je tih in ne šumi
Odlično se obnesejo pasji plaščki iz softshella, ki so elastični, odporni na veter in vodo, lahki, mehki in tanki. Za posebej občutljive pse, ki zelo slabo prenašajo nizke temperature, pa pride prav še dodaten sloj iz flisa.